18.02.2019

BEBEK ŞAMPUANI SEÇİMİ ?Bebek bakımında dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de şampuan seçimi ve kullanımıdır. Bebeğinizi yıkamak için ilk günlerde mutlaka şampuan kullanmanıza gerek yoktur. Eğer şampuan ile yıkayacaksınız doğal bebe şampuanı tercih edin ve şampuanı bebeğinizin cildini tahriş etmeyecek şekilde seçin.
Bebek cildi yetişkinlere oranla oldukça hassastır. Bunun nedeni, bebeğin cildini dış etkenlere karşı koruyan keratin miktarının az olması ve yetişkin cildine oranla daha fazla su içermesidir. Bu durum, bebek cildinin yetişkin cildine oranla çok daha hassas olmasına neden olur. Bu nedenle bebe şampuanından giysilerine kadar bebeğin her şeyini özenle seçmeniz gerekiyor. (Kıyafetler kesinlikle sentetik değil %100 pamuk içerikli olmalı)
Erişkinler için üretilen şampuanlar silikon, doğal olmayan gliserin, paraben gibi birçok kimyasal madde içerir. Bu nedenle şampuanlar cildi kurutur. Ancak bebe şampuanlarının pH düzeyleri bebek cildine göre ayarlanmıştır ve bebe şampuanının pH'ı nötr olur. İçinde sabun bulunmaz. Bu nedenle bebe şampuanı bebeğinizin cildini tahriş etmez. Ayrıca bebeğinizin saçına ve cildine yumuşaklık kazandırır. 
Bebe şampuanı seçimi kadar şampuanı nasıl kullandığınız da önemlidir. Şampuanı fazla miktarda kullanmamanız gerekiyor. Uygun bir miktarda bebeğinizin saçına ve vücuduna uygulamanız yeterli olacaktır.
Bebeğinizin ilk banyosunu yaptırmak hem size eşsiz bir deneyim sunar hem de cesaretinizi artırır. İlk banyonun ardından artık heyecanlanmadan bebek banyosunu zevkle yaptırabilirsiniz. Bu süreçte, bebeğinizle konuşmanız banyoyu sizin için hem zevkli hale getirir hem de sizi rahatlatır. Bebeğinizi banyo yaptırmaya alışınca, bu iş bebeğiniz ve sizin için oldukça keyifli hale gelebilir. Hatta bebeğinizi banyo yaptırmak için sabırsızlanabilirsiniz. Bebeğinizi her gün banyo yaptırıp ardından masaj ile rahatlatabilir ve bunu her gün aynı saatlerde yaparak bebeğiniz için rutinler oluşturabilirsiniz. Ayrıca bebek banyosu ve bebek şampuanı seçiminde özenli davranmanız bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle, şampuan seçimi ve kullanımında dikkatli olmanızda yarar var